桂皮 Gui pi – Kínai fahéj – Cinnamomum aromaticum v. cassia

A fahéj Délkelet-Ázsiában őshonos fa, melynek különböző fajtái megtalálhatók Délkelet-Kínában, Indonéziában, Srí Lankán, Vietnamban és Nepálban is. A fa fiatal ágainak szürkésbarna, jellegzetesen aromás kérgét használjuk fel, mely magas illóolaj tartalommal is bír. A Cinnamomum nemzetség Délkelet-Kínában honos változata a cassia, aromás, kissé csípős ízű, míg a ceyloni fahéj világosabb, illatos és édeskés jellegű.

A fahéj Európában a desszertek elengedhetetlen fűszere, a karácsonyi sütemények és a mézeskalács édes-illatos kísérője. Kellemes illat- és ízharmóniát alkot a télen előszeretettel használt szegfűszeggel, ánizzsal, kardamommal és vaníliával. A sült gyümölcsök, a sütemények, a forró csokik, puncsok és forralt borok meleg varázslatát is a fahéj adja.

Az ázsiai konyhában a fahéj fontos alkotórésze a közkedvelt kínai 5 fűszer keveréknek, a vietnami pho levesnek, és az indiai currynek, a sütemények mellett a húsok és levesek pikáns, melegítő ízét alkotja.

A fahéj gyógyászati értékei miatt Kínában már a Tang dinasztiától szerepel az iratokban a gyógynövények között, és napjainkban is számos gyógyszer alkotórésze.

A fahéj kéreg – 桂皮 Gui pi

Íze: csípős, édes

Hatása: forró

Melegíti a belsőt, kiűzi a hideget. Hat a Vese, a Lép, a Szív és a Máj funkciókörre.

Gyógyhatásai a kínai gyógyászatban

Erősíti a Vese és a Szív Yangját

Melegíti és aktiválja a csatornákat, feloldja a blokkokat

A külső hideg és szél eredetű betegségek esetén kiűzi a hideget

Felmelegíti a Lépet és a Gyomrot, melegíti a közepet

Feloldja a hideg eredetű fájdalmakat a hasi területen és a kismedencében

Tonizálja, erősíti a Qit és a Vért

Segíti a keringést, feloldja a Qi és Vér pangást

Erősíti a Jing Qit és a Wei Qit (Védő Qit)

Leggyakoribb alkalmazási területei a külső hideg eredetű betegségek, a megfázás kezdeti stádiumai láz nélkül, a hideg okozta derék- és ízületi fájdalmak, a legyengültség, hideg végtagok, étvágytalanság, a kismedence hideg tünetei miatti fájdalmas menzesz és vérzészavarok.

Ellenjavallatai: lázas állapot, túlzott hőség, Yin hiány hőség tünetekkel, várandósságban vetélést okozhat

A fahéj alkalmazási területei a hazai fitoterápiában

Meghűlés esetén csökkenti a tüneteket, támogatja az immunrendszert. Antibakteriális, vírusölő és gombaölő hatás. Étvágyjavító, emésztést serkentő, anyagcsere-fokozó. Hányinger, hányáscsillapító hatás. Méhösszehúzó, vérzéscsillapító és fájdalomcsillapító. Napjainkban kutatások igazolták jótékony hatását cukorbetegségben és csökkent glukóztoleranciában, valamint emelkedett koleszterinszint esetén.

A kéregből kivont illóolaja serkenti a vérkeringést, felmelegít és jókedvre derít.