Gyógyító táplálkozás
A világon egyedülállóan a taoizmus az egyetlen vallás, ami a fizikai test fejlesztését is egyformán fontosnak tartja a szellemi fejlődés során. Ezen felül a fizikai gyakorlatok erősítik a testet és a meditáció edzi a szellemet, a taoista életmód különleges étrendet használ, hogy összekapcsolja ezek hatásait.
A testről alkotott ősi kínai nézet szerint létezik egy alapvető élet-energia, a Qi (氣 – életerő), ami az Univerzum alapvető minőségével azonos. A Qi mindenen keresztül kapcsolatban van velünk, az étellel amit megeszünk, a levegővel amit belélegzünk, az emberekkel akikkel kapcsolatot teremtünk. A betegség, a negatív gondolatok, a kimerítő életmód képes lemeríteni ezt az életerőt, de ez helyreállítható gyógyító módszerekkel, lelkiismeretes étrenddel és megfelelő fizikai gyakorlatokkal. Ha helyesen étkezel, az harmóniát teremt a testben, az életerőd meg fog erősödni, és egy hosszabb és egészségesebb életet élhetsz.
A körülöttünk látható világ a Yin és Yang energia minőségeken keresztül jelenik meg és formálódik az egész Univerzumban.
A kínai Yin (陰) írásjegy egy domb árnyékos részét szimbolizálja. Ide társítják még a lassú, lágy, engedékeny, szétáradó, hideg, nedves és passzív jelzőket. A Yang (陽) karakter szimbolizálja a domb napos oldalát. Az ide tartozó jelzők a gyors, kemény, szilárd, koncentrált, forró, száraz és agresszív.
A természeti világban e kettő minőség kiegyensúlyozott formájában nyilvánul meg. Éppen ezért is fontos, hogy ez a kiegyensúlyozottság legyen jelen a testben is. Az ételek szintén Yin és Yang természetűek. Pillanatnyi hőmérsékletükkel kevesebbet kell foglalkozni, mint a belső energiájukkal. Helyes használatuk esetén, természetükből adódóan képesek gyógyszerként funkcionálni és helyreállítani a test energia-egyensúlyát.
Yang ételek | Yin ételek | Semleges ételek | |
---|---|---|---|
Eredet | A levegőben a napsütésben növekszik | A földben a sötétben növekszik | Sem Yin sem Yang természetű |
Hatása | Melegíti a testet (fokozza az anyagcserét) Fokozza a Qit | Hűti a testet (alacsonyabb anyagcsere) Nyugtatja a Qit | Fenntartja a Qit |
Például | Marha, fekete bors, barnacukor, vaj, sajt, csirkemáj és zsír, chili, csokoládé, kávé, tojás, füstölt hal, fokhagyma, zöldpaprika, liba, sonka, vörösbab, bárány, póréhagyma, hagyma, földimogyoróvaj, sült mogyoró, burgonya, nyúl, pulyka, dió, whisky, bor | Mandula, alma, spárga, bambusz, banán, árpa, tofu, babcsíra, sör, brokkoli, káposzta, zeller, kagyló, kukorica, kukoricaliszt, rák, uborka, kacsa, angolna, hal, szőlő, méz, fagylaltok, citrom, gomba, kagyló, narancs, osztriga, borsmenta tea, ananász, só, garnélarák, spenót, eper, szójabab, fehér cukor, paradicsom, víz | Kenyér, sárgarépa, karfiol, cseresznye, sovány csirkehús, datolya, tej, őszibarack, borsó, galamb, szilva, mazsola, barna rizs, párolt fehér rizs |
A kínai gyógyító étrend szerint, az emberek olyan ételeket fogyasztanak, melyek segítenek kiegyensúlyozni az évszak hatásait. A téli hidegben Yang ételeket fogyasztunk, hogy melegítse és élénkítse a testet. Tavasszal élénkítő és semleges ételeket eszünk. A nyári melegben a kiegyensúlyozáshoz nyugtató és hűtő Yin ételeket használunk. Ősszel, amikor az idő szárazabbra fordul, nedvesítő hatású ételeket eszünk, hogy segítsük a folyadékvisszatartást. Sokan közülünk ösztönösen is így étkeznek, meleg ételeket télen és hűsítő salátákat a nyáron.
Saját természetünket is kiegyensúlyozhatjuk az étkezéssel, az évszakok hatásain felül. A fiatalabbak vagy az agresszívebb emberek, akik alapból Yang-osabbak, egyenek több Yin-t, hogy lenyugtassák természetüket. Az idősebbek vagy visszahúzódóbb emberek Yin-esebbek, így nekik Yang-osító ételek szükségesek, hogy növeljék erejüket és bátorságukat.
Hasonlóképpen, mint a keresztényeknél, a zsidóknál, a buddhistáknál és az iszlám hívőinél, a taoisták között is különbség van a hétköznapi emberek és gyakorlók között, megvalósításuk foka szerint.
Életmód alapú étrendek
Gyógyító étrend (hétköznapi emberek, taoista tanítványok, és házas taoista papok)
Ezen étrend követői a hagyományos emberi diétát követik (gabonafélék, bab, gyümölcsök, zöldségek és állati húsok). A gyomrot soha nem töltik meg teljesen. Figyelmet fordítanak az étel évszakra gyakorolt hatására és azokat belső természetük szerint fogyasztják. Fokozott figyelnek a test valós étrendi igényeire. Ez a fajta étrend eredményezi a leghosszabb életet ezen a földön.
Kolostori étrend (templomi taoisták és remeték)
Azok a taoisták, akik ökológia, fiziológiai vagy pszichológiai okok miatt templomokban élnek, soha nem fogyasztanak állati eredetű ételt. Tartózkodnak továbbá az alkohol, a cukor, a koffein, hideg ételek, feldolgozott ételek, kémiailag tartósított ételek és távoli helyről származó ételek fogyasztásától.
Kerülik az „5 erős zöldség” használatát (hagymafélék): a hagyma, mogyoróhagyma, zöldhagyma, póréhagyma és fokhagyma; amelyek erőteljes stimuláló hatásukról ismertek. A gyomor 1/3-át mindig üresen hagyják. Sok templom használ gyógynövényeket egészségük fokozásához. Ezt az étrendet sokféle gyakorlat végzése közben is használják: légzőgyakorlatok, meditáció, önmasszázs, és szexuális önmegtartóztatás. A tanítások szerint, a test nem csak az étel energiáját fogyasztja el, hanem a főzés során beszívottat is. Éppen ezért a templomokban a főzést nagy tisztelet övezi, szakrális művészetnek tartják. Sok templomi rítus követel meg speciális étrendet szellemi fejlődésünk érdekében. A legtöbb helyen előírt csendben étkeznek, aminek a végén imával zárják azt le. Ezek az előírások mind a szellemi oldalhoz való kapcsolódást hivatottak elősegíteni.
Halhatatlan étrend
A taoizmus tartalmaz olyan spirituális gyakorlatokat, amikortól a hagyományos étel bevitele már nem szükséges. Ilyenre példa a Bigu (辟谷 – gabonától való tartózkodás). Azoknak a taoistáknak az elmondásai alapján, akik ezen a szinten folytatják gyakorlataikat, gyógynövényeken és a gyakorlataik végzése során összegyűjtött Qi felhasználásával élnek. Intenzív meditációval, fizikai gyakorlatokkal és vizualizációval képessé válnak a Qi finomítására Shen-é (神 – tiszta szellem), így önvalójuk képes önállóan is tovább létezni a fizikai test halála után is. Ennek a diétának kifejezett célja ennek finomítási folyamatnak a támogatása.
Mindenfajta étkezésnek a hátterében azaz alapelv áll, hogy az emberek részei az őket körülvevő világnak, így amit elfogyasztanak, az hatással lesz a fizikai és energetikai rendszerükre egyaránt. A tudatos étkezés, a test igényeinek és a minket körülvevő világ figyelembevétele esszenciális részét képezi a szellemi gyakorlásnak.